Příhlášení

Email: Heslo:

Jste zde poprvé? Zaregistrujte se ZDE. Zapomněli jste Vaše heslo?

Zpoplatnění parkování

Město rozšiřuje zóny placeného parkování. Nově bude zpoplatněno stání před kulturním domem. Zamezí se tím, aby tu byla dlouhodobě odstavena auta. Parkovací místa musí plnit svůj účel. Jde o kompromis, který bude stát řidiče pár drobných? Nebo zpoplatněné parkování způsobí lidem zbytečné problémy? Souhlasíte s rozšiřováním zón placeného parkování v centru města?

 

  • Souhlasím. Zóny placeného parkování v centru města pomáhají tomu, aby tam bylo možné zaparkovat.
  • Souhlasím. Poblíž těchto míst by však měla být nová parkovací místa zdarma.
  • Nesouhlasím. Otravujete to lidi. Kdo přijede později, ať si zaparkuje dál.

  Komentářů: 0 | neveřejných: 2

Olympijské centrum v Nové Městě. Ano či ne?

V Novém Městě by mělo vzniknout centrum olympijské přípravy. Vyrůstat by tu měly naděje lyžování, biatlonu, cyklistiky, případně i rychlobruslení. Souhlasíte s jeho zřízením v našem městě?

  • Souhlasím. Pomůže to rozvoji Nového Města.
  • Souhlasím, ale bez rychlobruslařské dráhy. Ta je zbytečná.
  • Nesouhlasím. Státní podpora sportu v Novém Městě je dostatečná.

Hlasujte na webových stránkách http://noviny.nmnm.cz/, z jedné IP adresy můžete hlasovat jen jednou. Někde se vám proto mohlo stát, že na počítači už někdo hlasoval a váš hlas už nebylo možné zadat do systému. Nabízíme vám proto i možnost osobního, papírového hlasování v městské knihovně. Diskutovat o tomto tématu můžete i na www.vas-nazor.cz. O výsledcích hlasování budeme informovat v jednom z příštích vydání zpravodaje Novoměstsko.

  Komentářů: 12 | neveřejných: 1

Zavedení městské hromadné dopravy

V našem městě dlouhou dobu chyběla městská hromadná doprava. To se změní od nového roku, kdy u nás poprvé v historii vyjedou městské autobusy. Sloužit by měly všem občanům, především pak maminkám s malými dětmi a seniorům. První rok provozu bude testovací. Lidé budou moci provoz připomínkovat. 
 
Vítáte zavedení městské hromadné dopravy v Novém Městě?
1. Ano, vítám a budu ji využívat.
2. Ne, zavedení MHD mi přijde zbytečné.
3. Prozatím nevím. Uvidí se až podle provozu.
 
Podrobné informace k projektu městské autobusové dopravy naleznete na webových stránkách mad.nmnm.cz

  Komentářů: 7 | neveřejných: 1

Kdy chcete slyšet hlášení městského rozhlasu?

Pravidelné hlášení městského rozhlasu můžete slyšet v pondělí, ve středu a v pátek vždy mezi 16 a 16.30 hod. Informační centrum, které hlášení zajišťuje, dostává řadu připomínek od občanů, kterým tento čas nevyhovuje. Hlavním argumentem je skutečnost, že velké firmy jako Sporten či Medin končí po 14 hodině a nejvíce posluchačů by tedy relace měla právě mezi 14 a 15 hodinou, kdy jdou lidé domů nebo na autobus. Napište nám svůj názor – kdy chcete slyšet hlášení městského rozhlasu?

 

1. V dopoledních hodinách

2. Mezi 14 a 15 hodinou

3. Mezi 15 a 16 hodinou

4. Dobu hlášení bych neměnil/a

  Komentářů: 4 | neveřejných: 0

Vadí Vám cyklisté na chodnících?

Ve městě přibývá cyklistů. Ti jezdí nejen po stezkách a po silnici. Především na ulicích Masarykova a Žďárská jezdí cyklisté i po chodnících. Jde o místa s největším městským provozem a silnice tu často není dostatečně široká. Vedle cyklistů však přibývá i stížností občanů na jejich jízdu po chodnících. Dle zákona o provozu na pozemních komunikacích je totiž jízda na kole po chodníku zakázána. Ptáme se Vás tedy, zda Vám vadí cyklisté na chodnících a zda jste pro úplný zákaz jízdy po chodnících?  
 
1. Cyklisté na chodnících mi za všech okolností vadí, jsem pro zákaz jízdy po chodnících. 
 
2. Cyklisté na chodnících mi nevadí, pokud kolo vedou vedle sebe.  
 
3. Cyklisté na chodnících mi nevadí v případech,  že vedou kolo nebo se jedná o rodiče s dětmi a jedou pomalou. 
 
4. Cyklisté na chodnících mi vadí, chápu však, že v některých místech je jízda po silnici nebezpečná.

  Komentářů: 9 | neveřejných: 0

Chybí Vám novoroční nebo silvestrovský ohňostroj? Přiví...

V Bystřici nad Pernštejnem město pořádá novoroční oslavy přímo o silvestrovské půlnoci. Ve Žďáře se zase celé město těší na ohňostroj, který se rozzáří na Nový rok pozdě odpoledne. Své oslavy pořádá i Velké Meziříčí, Třebíč a další města v našem kraji. V Novém Městě na Moravě radnice ani jiná instituce žádné oficiální oslavy příchodu Nového roku nepořádá. Chybí Vám novoroční nebo silvestrovský ohňostroj? Přivítali byste rádi Nový rok společně?

  1. Potěšil by mne silvestrovský kulturní program s ohňostrojem o půlnoci.
  2. Líbilo by se mi novoroční odpolední setkání s ohňostrojem.
  3. Oslavy ať se klidně konají, ale ohňostroje mi vadí.
  4. Akcí je v Novém Městě už tak dost, je to zbytečné.

  Komentářů: 5 | neveřejných: 2

Potřebuje Nové Město na Moravě ještě kino?

 

Nové Město na Moravě vždy drželo krok s technickým pokrokem, hlavně pokud šlo o kinematografii: ve 30. letech zde dokonce fungovala kina tři! To je však dávná minulost a dnešní provoz kina je spíše nouzový.

Co se s kinem bude dít dál, zatím nikdo netuší a tak na těchto stránkách můžeme společně diskutovat, je-li novoměstské kino ještě udržitelné a potřebné, anebo jde spíše o přežitek.

Skupině lidí, pohybující se v novoměstské kulturní sféře, kino lhostejné není a tak sepsalo malou vizi, co by se z kina mohlo v budoucnu stát. Jak bude vypadat provoz kina v roce 2013 se můžete dočíst v článku z Novoměstska 1/2013. Neváhejte a diskutujte, i váš názor je krůček k nějakému rozhodnutí!

  Komentářů: 3 | neveřejných: 0

Postaví se bazén či sportovní hala?

Podzim se v Novém Městě ponese ve znamení hlasování. Obyvatelé sami rozhodnou o tom, zda bude ve městě postaven bazén, či dají přednost stavbě sportovní haly. Bazén by měl být postaven v blízkosti kotelny na Hornické ulici, zatímco sportovní hala by nahradila současné tělovýchovné středisko na Tyršově ulici.

V obou případech jde o projekty, které tu chybí a které byly dlouhodobě plánovány.  Město si však může dovolit zahájit jen jeden z těchto projektů. Ten druhý bude zřejmě muset několik let počkat. Anketa na toto téma bude probíhat v říjnu, ale již dnes máte možnost diskutovat a přinášet nové impulzy na stránkách vas-nazor.cz. V rámci této i navazující podzimní veřejné diskuze můžete přicházet s připomínkami a návrhy na definitivní řešení obou projektů.

  Komentářů: 22 | neveřejných: 0

Nové hřiště gymnázia střeží dva vzrostlé stromy

Po takřka nekonečném čekání se studenti Gymnázia Vincence Makovského dočkali nového venkovního hřiště. Stavební práce tu byly dokončeny na přelomu června a července. Víceúčelového hřiště s umělým povrchem, jehož vybudování přišlo krajskou pokladnu na více než 3 miliony korun, nahradilo stařičký antukový plácek.

„Sportovní gymnázium postrádalo odpovídající venkovní zázemí pro trénink míčových a dalších kolektivních sportů, stávající plochy byly v nevyhovující m stavu. Na základě požadavku školy kraj jako investor rozšířil stavební akci ještě o dostavbu dalších dvou samostatných hřišť s umělým povrchem pro míčové hry,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast majetku Libor Joukl.

Zatímco dříve si tu studenti maximálně pinkali přes volejbalovou síť, současné sportoviště nabízí možnosti zahrát si nejen volejbal, ale i tenis, házenou, malou kopanou či košíkovou. Gymnázium se netají tím, že hřiště nabídne k užívání i okolním školám, Domu dětí a mládeže či veřejnosti.

Důvody ke spokojenosti však u některých kalí dva stromy, které tu před hromadným kácením ochránil spolek LIPA, jenž se zabývá ochranou dřevin rostoucích mimo les. Nové vedení gymnázia se nyní zamýšlí nad vzhledem okolí, zároveň již zadalo zpracování studie nového vzhledu a funkčnosti nejen bývalé zahrady, ale také parkové úpravy před čelní stranou budovy. Je plánována nová výsadba, zdravotní řezy a omlazení celé vegetace. Současně, s ohledem zejména na bezpečnost sportujících, se domnívá, že je nutné odstranit oba stromy zasahující do sportovní plochy. O kácení vzrostlé borovice černé a tsugy kanadské však spolek nechce ani slyšet.

Jaký je Váš názor? Měly by stromy být pokáceny, či nikoliv?

  Komentářů: 12 | neveřejných: 6

Nova Civitas poprvé dvoudenní

Každoroční slavnost města se letos dočkala velké změny. Po několika letech se nekonala pouze v jeden den, ale v pátek i v sobotu 23. a 24. června. Nápad vznikl přímo u starosty Michala Šmardy, díky kterému se slavnosti mohli zúčastnit všichni obyvatelé Nové Města a okolí. Právě proto nese Nova Civitas již druhým rokem podtext Novoměšťáci Novoměšťákům. Znamenalo to také, že se na programu podílely i novoměstské školy a místní organizace.

Ocenili jste dvoudenní program?
 

  Komentářů: 0 | neveřejných: 0

Zimní údržba - solení

Novoměstská radnice se rozhodla vyzkoušet, zda by v našem městě fungovalo při zimní údržbě komunikací tzv. solení, tedy používání solného roztoku. Po celou letošní zimu byly proto některé hlavní tahy městem takto po dohodě se správou silnic udržovány. Mezi novoměstskými občany je téma zimní údržby poměrně vášnivě diskutováno a každé řešení má své hlasité zastánce i odpůrce. Co si o tom myslíte vy?

 
1. Solení mi nevadí. Ty části ulic, které byly takto udržovány, byly mnohem lépe průjezdné. Zmizel z nich také ošklivý štěrk. Jsem pro, aby se solení dále rozšířilo.
 
2. V určité míře jsem pro. Solil bych, ale nadále jen hlavní tahy a dál bych solení nerozšiřoval. V užších ulicích by s tím byly problémy.
 
3. Jsem proti solení. Vzniká jen břečka a sůl ničí nejen povrch silnice, ale i okolní zeleň. Navíc ničí lidem i boty.

  Komentářů: 3 | neveřejných: 3

Rozšíření kamerového systému

Další kamery mají zlepšit bezpečnost ve městě Nové Město bylo úspěšné ve snaze získat od Kraje Vysočina dotaci na pořízení dalších bezpečnostních kamer. V letošním roce tak bude kamerový systém rozšířen o dvě nové kamery. Je to rozumná investice? Cítíte se díky kamerám bezpečněji nebo vám naopak vadí pocit, že jste šmírováni?

  Komentářů: 2 | neveřejných: 1

Ankety: řekněte, co si o nich myslíte

Již téměř rok se v Novoměstsku a na internetu setkáváte s anketami, kterými se vedení města snaží získat informace o názorech obyvatel na jednotlivá rozhodnutí města. Do příštího čísla Novoměstska chystáme celostránkové vyhodnocení tohoto záměru, proto se obracíme na čtenáře s žádostí, aby do této rubriky napsali své názory. Fungují podle vás ankety? Je dobře, že se město začalo zajímat o názory lidí? Nebo se jedná jen o alibismus a zbytečné řeči, jak naznačují někteří kritici?

Své názory zasílejte na e-mail: zpravodaj@nmnm.cz
nebo je přineste osobně do
- Kulturního domu
- Městské knihovny
- Informačního centra
- Horáckého muzea.

Ale nejlepší je diskutovat na webu: www.vas-nazor.cz

  Komentářů: 0 | neveřejných: 0

Zpřístupnění přírodních rezervací a přírodních památek

Kraj Vysočina dlouhodobě zajišťuje péči o zvláště chráněná území v kategoriích přírodní rezervace a přírodní památky a evropsky významné lokality Natury 2000 (mimo území CHKO). Jedním ze záměrů péče o tato území je jejich vzdělávací, výchovné a osvětové využití (včetně využití území jako turistického cíle); na druhou stranu nevhodné chování návštěvníků (turistů) může poškozovat předmět ochrany chráněných území. Proto jsou v plánech péče o přírodní rezervace a přírodní památky navrhována opatření jak na vzdělávací využití území (na instalaci naučných tabulí, vybudování naučných stezek, propagaci území v okolních obcích atp.) tak návrhy na regulaci rekreačního a sportovního využívání území veřejností (na usměrňování tras návštěvníků po povalových chodníčcích, úprava povrchů cest, lávky, zábradlí, schody, žebříky atd., na informační panely s vysvětlením vhodného způsobu pohybu návštěvníků v území apod.). Opatření jsou souhrnně nazývána NÁŠTĚVNICKÁ INFRASTRUKTURA. Před realizací opatření návštěvnické infrastruktury kraj z rozpočtových důvodů doposud upřednostňoval zásahy k péči o rostliny a živočichy (o předměty ochrany). Nyní však na realizaci uvedených opatření návštěvnické infrastruktury může kraj čerpat prostředky z aktuálního Operačního programu Životní prostředí, z prioritní osy 4: Ochrana a péče o přírodu a krajinu.

 

V případě, že máte názor, ve kterém území a jaká opatření návštěvnické infrastruktury jsou zapotřebí (nebo by byla vhodná) prosíme, abyste je uvedli v komentáři.

Přehled a řada informací o zvláště chráněných území a Natuře 2000 v Kraji Vysočina je mj. na portálu kulturního přírodního dědictví http://www.dedictvivysociny.cz/

 

 

  Komentářů: 1 | neveřejných: 0
  Původ: Kraj Vysočina